Czujnik FSR do monitorowania siły medycznej | VMANX

Ultracienki rezystor czujący siłę FSR do sprzętu zapewniającego informacje zwrotne podczas reanimacji sercowo-opłucnowej (CPR), monitorowania opuszczania łóżka oraz urządzeń do rehabilitacji.
VMANX, producent drukowanych elektronik certyfikowany zgodnie z normą ISO 13485 w Dongguan w Chinach, dostarcza Rezystora czującego siłę CPR-FS01 (dokument VF-CPR99139) — ultracienkiego czujnika FSR o grubości mniejszej niż 0,3 mm, który przekształca przyłożoną siłę ciała w analogowy sygnał rezystancji dla urządzeń służących opiece zdrowotnej. Czujnik został zaprojektowany specjalnie dla producentów OEM urządzeń medycznych tworzących systemy zapewniające informacje zwrotne podczas reanimacji sercowo-opłucnowej, alarmy opuszczania łóżka oraz monitory rehabilitacyjne; umożliwia pomiar głębokości ucisku klatki piersiowej z dokładnością do 0,1 cm i reaguje w czasie krótszym niż 5 ms, ponieważ w trakcie reanimacji różnica między skutecznym a nieskutecznym uciskiem mierzona jest w centymetrach i milisekundach, a nie w oparciu o subiektywne wrażenia kliniczne.
Dlaczego czujniki siły powinny być stosowane w opiece zdrowotnej
Ocena dokonywana przez człowieka jest niepewna w sytuacjach stresu. Podczas zatrzymania krążenia ratownicy systematycznie błędnie oceniają zarówno głębokość, jak i częstotliwość ucisków — naciskają zbyt płytko w miarę narastania zmęczenia lub odchylają się od zalecanej rytmiki bez zauważenia tego. Ten sam obszar ślepy występuje w opiece na oddziale: pielęgniarki nie mogą wiedzieć, że pacjent opuścił łóżko, dopóki nie zadziała alarm, a terapeuci rehabilitacyjni nie są w stanie ilościowo określić obciążenia bez użycia odpowiednich urządzeń pomiarowych.
Czujnik FSR przekształca ten niewidzialny zdarzenie mechaniczne w liczbę, na którą urządzenie może zareagować. Ponieważ element czujnika to drukowana struktura polimerowa w technologii grubowarstwowej, a nie frezowany czujnik siły, może mieć on grubość mniejszą niż 0,3 mm i być na tyle elastyczny, aby można go było laminować do podkładki uciskowej, nakładki na materac lub wkładki do buta — umożliwiając pomiar na powierzchni kontaktu bez zmiany odczuć pacjenta względem produktu.
Kluczowe cechy i korzyści
Rozdzielczość pomiaru głębokości ucisku: 0,1 cm
CPR-FS01 wykrywa zakres odpowiadający głębokości ucisku od 1,5 cm do 8,0 cm z rozdzielczością 0,1 cm i dokładnością w granicach ±0,5 cm lub 10 %, w zależności od tego, która wartość jest większa. Ten zakres obejmuje zalecaną przez wytyczne ratunkowe głębokość ucisku u dorosłych (5–6 cm) z zapasem po obu stronach.
Dla producenta OEM budującego urządzenie zapewniające informacje zwrotne podczas CPR oznacza to, że czujnik potrafi rozróżnić ucisk o głębokości 4,5 cm od ucisku o głębokości 5,5 cm — dokładnie taka różnica decyduje o wyświetleniu komunikatu „naciskaj mocniej” lub potwierdzeniu „poprawny ucisk”.
Czas odpowiedzi poniżej 5 ms dla częstotliwości i odbicia
Czas odpowiedzi wynosi mniej niż 5 ms, co jest wystarczająco szybkie, aby przechwycić dynamiczny przebieg każdego pojedynczego ucisku, a nie jedynie uśredniony kształt sygnału. Na podstawie tego przebiegu urządzenie może obliczyć częstotliwość ucisków w zakresie od 40 do 160 na minutę oraz zweryfikować ją względem celu określonego w wytycznych, czyli 100–120 na minutę.
Kluczowe jest to, że czujnik wykrywa również pełny zwolnienie. Gdy siła ucisku wraca do stanu bliskiego zeru, urządzenie może potwierdzić pełne odbicie klatki piersiowej — parametr najczęściej pomijany podczas rzeczywistej reanimacji i decydujący o tym, czy serce napełnia się między uciskami.
Ekstremalnie cienki, laminowalny w dowolnym miejscu kształt
Całkowita grubość wynosi mniej niż 0,3 mm, a średnica okrągłego aktywnego obszaru to 12,7 mm; urządzenie dostarczane jest z warstwą klejącą z tyłu oraz standardowym interfejsem pinowym. Standardowym wyposażeniem jest ekranowany, dwużyłowy kabel o długości 100 cm, możliwy do dostosowania; opcjonalnie dostępny jest 3-pinowy łącznik typu JST umożliwiający serwis bez użycia narzędzi.
Dzięki temu kształtowi ta sama platforma czujnikowa może być wielokrotnie wykorzystywana w różnych produktach: laminowana pod skórą manekina do CPR, wbudowana w podkładkę zapewniającą informację zwrotną o uciskach, zintegrowana z przenośnym urządzeniem ALS lub wbudowana w matę sygnalizującą opuszczenie łóżka lub wkładkę ciśnieniową do butów.
Ekstremalnie niskie zużycie energii w urządzeniach zasilanych bateryjnie
Statyczne zużycie mocy jest zaniedbywalne, a typowy prąd pracy wynosi poniżej 0,5 mA. Dla bezprzewodowego urządzenia do sprzężenia zwrotnego zasilanego bateryjnie lub bezprzewodowego czujnika do łóżka warstwa wykrywająca siłę nie stanowi praktycznie żadnego obciążenia budżetu mocy — ograniczeniem projektowym stają się radio i wyświetlacz, a nie czujnik.
życie mechaniczne: 100 000 cykli
W warunkach symulujących standardowe uciśnięcia podczas reanimacji krążeniowo-oddechowej (CPR) o głębokości 5–6 cm i częstotliwości 110 uciśnięć na minutę czujnik wytrzymuje ponad 100 000 ciągłych cykli uciśnięć przy degradacji parametrów nie przekraczającej 10 % wartości początkowej. Powtarzalność pomiarów mieści się w zakresie ±3,0 % skali pełnej.
Specyfikacje techniczne
| Parametr | Specyfikacja |
| Model | CPR-FS01 (dok. VF-CPR99139) |
| Zasada działania czujnika | Rezystancyjny czujnik siły; opór maleje nieliniowo wraz ze wzrostem siły |
| Konstrukcja | Ultra cienka polimerowa warstwa grubej folii, elastyczna |
| Wyjście | Analogowy rezystancyjny; wymagane zewnętrzne przetwarzanie sygnału |
| Opór początkowy (bez obciążenia) | > 10 MΩ |
| Opór dla skali pełnej | < 10 kΩ przy maksymalnej sile |
| Czas reakcji | < 5 ms |
| Powtarzalność | ± 3,0 % (pełna skala) |
| Prąd roboczy | < 0,5 mA typowo |
| Zakres wykrywania głębokości | 1,5 cm do 8,0 cm równoważnie |
| Dokładność głębokości | ± 0,5 cm lub 10 %, w zależności od tego, która wartość jest większa |
| Rozdzielczość głębokości | 0,1 cm |
| Okno docelowej głębokości | 5–6 cm (wytyczna dla dorosłych) |
| Zakres częstotliwości | 40 – 160 uciśnięć na minutę |
| Docelowa częstotliwość | 100 – 120 uciśnięć na minutę |
| Wykrywanie odbicia klatki piersiowej | Stan prawie zerowej siły potwierdza pełne odbicie klatki piersiowej |
| Aktywna powierzchnia czujnika | średnica 12,7 mm, kształt okrągły |
| Całkowita Grubość | < 0,3 mm |
| Przewód prowadzący | Ekranowany przewód dwużyłowy, długość 100 cm, możliwy do dostosowania |
| Złącze | Opcjonalny złączy trzypinowy (typ JST) |
| Temperatura pracy | 0 °C do +50 °C |
| Wilgotność pracy | 10% – 95%, bez kondensacji |
| Temperatura przechowywania | −30 °C do +70 °C |
| Życie mechaniczne | > 100 000 cykli, degradacja ≤ 10% |
| Zalecany rezystor obciążeniowy | 10 kΩ – 100 kΩ (w zależności od zastosowania) |
| System Jakości | ISO 13485 |
| Biokompatybilność | ISO 10993 (konfiguracje kontaktujące się z pacjentem) |
| Zgodność substancji | RoHS 2011/65/EU, REACH |
Wartości typowe. Dostarczane jako komponent OEM — certyfikacja całego urządzenia przeprowadzana jest przez producenta urządzenia.
Wytyczne integracji dla producentów urządzeń
Czujnik generuje zmieniające się oporności, a nie skalibrowane napięcie. Opornik obciążenia szeregowego przekształca tę zmianę w użyteczny sygnał napięciowy; wartość tego opornika — zwykle pomiędzy 10 kΩ a 100 kΩ — powinna być dobrane z uwzględnieniem zakresu siły, zakresu wejścia przetwornika ADC oraz czułości wymaganej w danym zastosowaniu. Poprawny dobór opornika decyduje o tym, czy przekonwertowana krzywa zajmie pełny zakres przetwornika, czy tylko jego część.
Jako element sprzętu medycznego elektrycznego czujnik został zaprojektowany w celu wspierania producentów urządzeń w spełnianiu norm, które muszą być spełnione przez gotowy produkt: IEC 60601-1 / EN 60601-1 dotyczących podstawowej bezpieczeństwa i kluczowej wydajności, IEC 60601-1-2 dotyczącej zgodności elektromagnetycznej oraz badań środowiskowych zgodnie z GB/T 14710 lub odpowiednich norm serii IEC 60068-2 obejmujących wysokie i niskie temperatury, wilgotne ciepło, wibracje, uderzenia oraz transport. Certyfikacja całego urządzenia pozostaje odpowiedzialnością producenta wprowadzającego gotowe urządzenie na rynek.
Często zadawane pytania klientów
P: Co to jest rezystor czulý na siłę i jak się różni od czujnika obciążenia?
A: FSR to drukowany element z grubiej warstwy polimeru, którego opór maleje nieliniowo wraz ze wzrostem przyłożonej siły. W przeciwieństwie do obciążnika tensometrycznego wykonanego metodą obróbką skrawaniem, nie posiada sztywnego korpusu metalowego, dzięki czemu może mieć grubość mniejszą niż 0,3 mm i być elastyczny. Kompromisem jest generowanie nieliniowego sygnału rezystancyjnego wymagającego kondycjonowania i kalibracji zamiast precyzyjnego, liniowego wyjścia — co czyni go odpowiednim do zastosowań opartych na progach siły lub profilach siły, a nie do wag laboratoryjnych.
Q: Jak dokładne jest pomiar głębokości ucisku oparty na FSR?
A: W efektywnym zakresie 1,5–8,0 cm dokładność wynosi ±0,5 cm lub 10 %, w zależności od tego, która wartość jest większa, przy rozdzielczości 0,1 cm. Osiąga się to po kalibracji systemu i przetwarzaniu algorytmicznym — czujnik dostarcza surowego sygnału siły, a algorytm producenta urządzenia konwertuje go na głębokość.
Q: Czy jeden czujnik może służyć zarówno do pomiaru głębokości ucisku, jak i jego szybkości?
A: Tak. Głębokość pochodzi z amplitudy sygnału, a częstotliwość – z chwil występowania dynamicznego przebiegu falowego. Ponieważ czas odpowiedzi wynosi mniej niż 5 ms, poszczególne uciski pozostają rozróżnialne nawet przy częstotliwości do 160 uciśnięć na minutę, więc głębokość, częstotliwość i odbicie są wyznaczane z tego samego kanału.
P: Jakie zastosowania poza reanimacją krążeniowo-oddechową wykorzystują tę samą platformę czujników?
A: Ta sama platforma czujników FSR obsługuje alarmy wyjścia z łóżka oraz zapobieganie upadkom pacjentów, monitorowanie opuszczania fotela i pozycji siedzącej, rehabilitację oraz pomiar ciśnienia w wkładkach obuwniczych, a także ogólne czucie siły dotykowej. Zasada działania czujnika pozostaje niezmienna, natomiast powierzchnia czynna, zakres mierzonych sił i kształt tylnego segmentu są dostosowywane do konkretnego zastosowania.
P: Czy czujnik musi mieć bezpośredni kontakt z skórą pacjenta?
A: Zazwyczaj nie. W większości konstrukcji znajduje się pod podkładką, pokrowcem na materac, skórą manekinu lub wkładką do buta, więc warstwa przykrywająca stanowi powierzchnię kontaktującą się z pacjentem. Gdy konfiguracja obejmuje bezpośredni lub długotrwały kontakt ze skórą, stosuje się normę ISO 10993 dotyczącą biokompatybilności materiałów kontaktujących się ze skórą; wymagania te są określone w fazie projektowania przez producenta OEM.
Q: Jak długo działa czujnik w urządzeniu szkoleniowym używanym codziennie?
A: Życie mechaniczne przekracza 100 000 cykli ściskania przy głębokości 5–6 cm i częstotliwości 110 cykli na minutę, przy degradacji nie przekraczającej 10% wartości początkowej. W praktyce manekin szkoleniowy może przeprowadzać intensywne sesje codziennie przez lata, zanim dryf zbliży się do tego limitu.
Q: Jakie certyfikaty posiada czujnik?
A: VMANX produkuję zgodnie z systemem zarządzania jakością ISO 13485, zgodnie z dyrektywą RoHS 2011/65/EU oraz wymogami REACH dotyczącymi substancji oraz zgodnie z normą ISO 10993 dotyczącą biokompatybilności w konfiguracjach kontaktujących się z pacjentem. Czujnik jest komponentem OEM; certyfikacja bezpieczeństwa elektrycznego i zgodności elektromagnetycznej zgodnie z normą IEC 60601 przeprowadzana jest przez producenta końcowego urządzenia wprowadzanego na rynek.
Wsparcie inżynieryjne dla producentów OEM
VMANX wspiera programy medyczne OEM od określenia zakresu siły aż po wydanie do produkcji, obejmując dobór wielkości aktywnej powierzchni, wybór rezystora obciążenia, prowadzenie przewodów sygnałowych, wybór złącza oraz walidację cyklu życia. Pełne specyfikacje opublikowane są na stronach Czujnik dotykowy CPR Flexiforce i Specyfikacji czujnika VF-CPR99139 oraz szerszej czujnik oporu detekcji siły oferty czujników medycznych obejmującej produkty do monitoringu EEG, EMG, SpO2 oraz monitoringu bezpieczeństwa, oparte na tej samej technologii giętkie obwody drukowane platformy.
Wniosek
Rezystory czujnikowe siły przekształcają zdarzenia mechaniczne, które klinicyści mogą jedynie szacować, w dane, na podstawie których urządzenie może podjąć działanie. Grubość poniżej 0,3 mm, pobór prądu poniżej 0,5 mA, rozdzielczość głębokości 0,1 cm, czas odpowiedzi poniżej 5 ms oraz trwałość przekraczająca 100 000 cykli czynią CPR-FS01 warstwą czujnikową, którą producenci OEM mogą laminować niemal na każdej powierzchni kontaktującej się z pacjentem — wytwarzaną zgodnie z normą ISO 13485, zapewniającą powtarzalność właściwości w każdej partii.
VMANX — elastyczne czujniki siły, zaprojektowane z myślą o zaufaniu klinicznym.
Propozycje dla mediów i SEO
Obraz główny: nazwa pliku: fsr-sensor-medical-force-sensing-device.jpg | ALT: „Ultracienka foliowa czujka siły FSR do urządzeń medycznych wspomagających resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR) i monitorowanie pacjentów”
Wideo (YouTube): „FSR — czujniki siły w urządzeniach medycznych: wspomaganie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), alarm wyjścia z łóżka, rehabilitacja | VMANX”
Główne słowo kluczowe: Czujnik FSR do urządzeń medycznych
Słowa kluczowe drugorzędne: czujnik siły FSR do zastosowań medycznych, czujnik wspomagania CPR, czujnik głębokości ucisku, czujnik alarmu wyjścia z łóżka, cienkowarstwowy czujnik siły, czujnik ciśnienia medycznego dla producentów OEM
Opis meta (157 znaków): „Czujnik CPR-FS01 FSR do urządzeń medycznych: grubość poniżej 0,3 mm, rozdzielczość głębokości 0,1 cm, czas odpowiedzi poniżej 5 ms, żywotność 100 000 cykli, składnik OEM wyprodukowany zgodnie z normą ISO 13485.”
Zakres certyfikacji (rodzina medyczna F1): ISO 13485 · ISO 10993 · RoHS 2011/65/EU · REACH
Uwaga dotycząca zgodności: Zakres składnika OEM. Normy IEC 60601-1 / IEC 60601-1-2 są cytowane jako standardy, które musi spełniać gotowe urządzenie — certyfikacja całego urządzenia jest przeprowadzana przez klienta. Nie dodawać do tego zasobu stwierdzeń dotyczących rejestracji gotowego urządzenia.
Uwaga redakcyjna: wyświetlać datę publikacji na stronie głównej wiadomości; utrzymywać rytm publikacji 2–4 artykuły miesięcznie.

